denemeçöz reklam
Sınava Ne Kadar Kaldı
DuyurularDGS 2013 Tercihi Hakkında Merak Edilenler Ve Kılavuzu


Dikey geçiş sınavı 2013 tercihleri bilindiği üzere 14-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.Öğrenciler tercih işlemlerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapacaklardır.Adaylar tercih işlemlerini TC Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak yapabilecekler.Öğrencilerin tercihler sırasında kullnacakları kılavuzlar aşağıda yer almaktadır.Dikey geçiş tercihlerinde bulunacak olan öğrencilerin bu kılavuzu çok dikkatli bir şekilde incelemeleri  gerekmektedir.Adaylar Tablo -1’den 30 tercih yapma hakkına sahiptirler.

TABLO -1

TABLO-1 KOŞULLAR

TABLO-3

 

1)Tercih İşlemleri

2013 DGS Tercihlerİ az öncede belirtmiş  olduğumuz gibi 14-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.Önlisan programlarından mevzun olan adayların mevzun olduğu bölüme göre tercih edebileceği bölümler Tablo-3’te verilmiştir.Adaylar bu tablodaki verileri göz önüne alarak Tablo-1’de bulunan linsan programlarından tercih yapmaları gerekmektedir.

Tablo-1 dikey geçiş tercihlerinde bulunacak olan öğrencilere yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını belirtmektedir.Tercih yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.Öğrenciler koşulları taşımadığı bölümleri tercih etmemelidirler.Öğrenci eğer kendi koşullarına uymayan bir bölümü tercih ederse tüm sorumluluk kendisine ait olacaktır.Dikey geçiş sınavı tercihlerinde yeterli puana sahip olunduğunda tercih sırası önemlidir.En çok istenilen bölümden başlanılarak tercih yapılması gerekmektedir.

Aday kendi koşullarını karşılamak şartıyla en fazla 30 tercih hakkına sahiptir.Tercihlerin hepsinin kullanılması zorunlu değildir.Tercih listesi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanması önerilmektedir.

Tercih işlemleri tamamlandık dan sonra tercih süresi devam ettiği sürece  adayları yapmış olduğu tercihlerde değişiklikler yapabilecekler.

2)DGS Yerleştirme

Dikey geçiş yerleştirme işlemleri tercih yapan adayların dgs puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlamalarının kontenjan ve koşulları göz önüne alınarak bilgisayarla yapılacaktır. Aynı programı tercih eden adayların 2013-DGS puanlarının birbirine eşit olması halinde, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2013-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP puanı yüksek olana öncelik tanınacaktır. Eşitlik yine bozulmazsa söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

3)Dikey Geçiş Yerleştirme Sonuçlarının Bildirilmesi

Ösym yerleştirme sonuçlarını kendi sayfasından yayınlayacak.Yerleştirme sonuçlarına ilişkin adaylara belge gönderilmeyecektir.Üniversiteler tarafından kayıtlar ise 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

4)Ek Yerleştirme

2013-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların sonradan yerleşmiş olan üniversteyi tercih etmemesi yani kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan  kontenjanlar için gerek duyulduğu taktirde ek yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Adaylar ek yerleştirme kontenjanlarını ve sonuçlarını ÖSYM’nin sitesinden öğrenebileceklerdir. Sonuçlar açıklandıktan sonra  3 gün içerisinde adayların yerleştikleri bölümlere kayı yapmaları gerekmektedir.
Paylaş


Buradan Yorum Yapabilirsiniz