denemeçöz reklam
Sınava Ne Kadar Kaldı
DuyurularTemel Lise


Bugün sizlere eğitimde yeni dönem olan temel liselerden bahseceğiz.Bu yazımızda temel liseye dair bir çok konuyu alt başlıklar halinde anlatacağız.Temel liselerin ne olduğuna geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki temel liseye gitmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımızın gideceği temel liseyi iyice incelemeleri gerektiğidir.Bunun temel nedeni ise lisede alınan eğitimin son derece önemli olmasıdır.Şimdi lafı çok fazla uzatmadan Temel Lise ile ilgili olarak merak edilenleri alt başlıklar halinde yazalım.

Temel Lise Nedir ?

Temel lise için söylememiz gereken en önemli şey dershanelerin yeni adı diyebiliriz.Dershanelerin kapatılması ile birlikte bir çok dershane kurumu bilindiği gibi temel liseye dönüşüm sürecine girmiştir.Temel Lise ile ilgili açıklanan yönetmeliğe bakacak olursak eğer "temel lise "Dönüşüm programına alınan kurumların kurucuları tarafından açılan ve faaliyetleri 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonuna kadar devam eden ortaöğretim özel okullar" şeklindedir.

Temel Liseler Neden Açılıyor ?

Ülkemizde özel okul sayısının yetersiz olmasının yanı sıra yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi dershanelerin dönüşüm projesinde geçiş için gerekli olan sürenin tanınması amacıyla temel liseler açılmıştır.

Temel Liseye Kimler Başvurabilir ?

Temel Lise'ye ortaokulu bitiren her öğrenci kayıt yaptırabilecek.Bununla birlikte eğer öğrenci lise'de okuyor ve temel liseye gitmeyi düşünüyorsa nakil işlemini yaparak temel liseye geçiş yapabilecek.Temel lise'ye kayıt yaptırmak isteyen öğrenci arkaşlarımıza burada tavsiyemiz kayıt yaptıracakları temel liseyi iyi bir şekilde incelemesi gerektiği olucaktır.

Temel Liselerde Tevşik Verilecek Mi ?

Evet temel liseye kayıt yaptıracak öğrenci arkadaşlarımıza devlet tarafından tevşik primi verilecek.Fakat bu tevşik primi her öğrenciye verilmeyecek.Tevşik primi verilecek öğrenciler öğrencinin maddi durumunun yanı sıra velinin dolduracağı tespit formuna göre karar verilecek.Bunlarla birlikte aynı zamanda en son başarı durumuda dikkate alınacak.

Temel Liselere Öğrenci Kabul Edilirken Aranan Koşullar ?

Temel liselere ortaokulu bitiren her öğrenci kayıt yaptırabilecek.Bunun yanı sıra öğrencinin ortaöğretim sonrası girdiği sınav olan TEOG puanının temel liseye geçişte hiç bir şekilde dikkate alınmayacağı ve doğrudan temel liselere kayıt yaptırabileceklerini söyleyebiliriz.

Temel Liselerde Sınıf Mevcutları Kaçar Kişilik Olacak ?

Temel Liselerde sınıf mevcutları 12 ile 24 kişilik olucaktır.

Temel Liselerde Kıyafetler Nasıl Olucak ?

Bilindiği gibi artık bir çok devlet okulunda kılık kıyafet konusunda herhangibi bir sınırlılık yoktur.Yani devlet okullarının çoğunda kılık kıyafet serbestliği vardır.Tıpkı devlet okullarının bir çoğunda olduğu gibi Temel Liseler'de de kılık kıyafet konusunda serbest olabileceği gibi Lise'nin kendi armasının bulunduğu t-shirt ile isteğe bağlı olarak pantolon yada etek uygulaması da olabileceği bilinmesi gerekemektedir.

Temel Lise Müfredatı ?

Temel liselerde Milli Eğitim Müfredatı uygulanacaktır.Yani öğrenci arkaşdalarımız devlet okullarında okuyan öğrenci arkaşdalarımız ile aynı müfredeta sahip olacaklardır.

Paylaş


Buradan Yorum Yapabilirsiniz