denemeçöz reklam
Sınava Ne Kadar Kaldı
DuyurularYKS Sınavı Ne Zaman?


YGS ve LYS sınavlarının kaldırılmasından sonra Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan yeni sınavı sisemi olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı diğer bir deyişle YKS sınavı Haziran ayında yapılacak. Haziran ayında yapılacak olan YKS sınavı için net bir tarih bulunmaktadır. Sınav tarihi açıklandığında sitemizde yer alacaktır. Aynı zamanda bir sonraki yazımızda YKS sınavı ile ilgili konulara değineceğiz.

Önceki yazılarımızda daha detaylı bahsetmiş olduğumuz YKS sınavına kısaca değinecek olursak; sınav 3 oturumdan oluşmakla birlikte cumartesi sabah ve öğlen olmak üzere 2 oturum aynı haftanın pazar günü ise 3.oturumun yapılacağını söyleyebiliriz.Sabah yapılacak olan oturumun diğer bir adı ise Temel Yeterlilik Testi diğer bir ifadeyle TYT sınavı.

1.Oturum TYT Testi (Cumartesi Sabahı)

1.Oturum olan TYT test bölümünde adaylara 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu sorulacak.

2.Oturum (Cumartesi Öğlen)

2.Oturumda ise Türk dili edebiyatı-coğrafya1 testlerinden toplam 40 adet, sosyel bilimler (tarih, coğrafya 2, felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) testlerinden 40 adet, matematik testinden 40 adet ve fen bilimleri testinden 40 adet soru olmak üzere toplamda 160 soru sorualcak.

3.Oturum (Pazar Günü)

3. ve son oturum olan aynı haftanın pazar günkü sınavında ise adaylara 80 adet Yabancı dil sorusu sorualcak. YKS ve TYT hakkında detaylı bilgi almak için YKS ve TYT Nedir? Puanlar Nasıl Hesaplanacak? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
Paylaş


Buradan Yorum Yapabilirsiniz