Dgs Hakkında Merak EdilenlerDikey geçiş sınavı üniversitenin önlisans programlarını bitiren öğrencilerin 4yıllığa geçmeleri için kazanmış oldukları sınav türüdür.Dgs sınavı bir çok sınava göre kolay olmasına rağmen açılan kontenjanların az olmasından dolayı bu sınav sonucu üniversitelere yerleşme bir o kadar da zordur.Dgs sınavını kazanmış ve yerleşmiş olan öğrenciler genel olarak 3.sınıftan başlamaktadırlar ancak 1. Ve 2. Sınıfta görmüş olduğu derslerden farklı dersler bulunur ise bu dersleri almak zorundadır.Aynı zamanda dgs’yi kazanıp yerleşmiş olan öğrencilerin 3.sınıfa başladıklarında yapmaları gereken önemli noktalar vardır.Bunlardan en önemlisi zorunlu derslerden başarılı bir şekilde geçmesi ve üniversitenin belirlemiş olduğu not ortalamasını tutturması gerekmektedir.

Şimdi ise dgs hakkında en çok sorulan sorulara bakacak olursak bu soruları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Dikey Geçiş Sınavı Nedir ?

Dikey geçiş sınavı yani kısaca dgs üniversitenin önlisans programlarından mevzun olanların 4 yıllık lisans öğrenimine geçmek her sene ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır.

2-Dgs sınavında hangi derslerden sorular soruluyor ve bu soruların dağılımı nasıl yapılıyor ?

Dikey geçiş sınavında Türkçe ve matematik dersleri olmak üzere 2 dersten sorular sorulmaktadır.Sorulan bu soruların 80’i Türkçe 80’i Matematik olmak üzere toplamda 180 soru sorulmaktadır.

3-) Puan hesaplaması nasıl yapılmaktadır ?

Puan hesaplama sırasında kullanılan kat sayılar o yıl sınava giren öğrencilerin sayısına göre değişmektedir.Yani bu durumda her sene puan hesaplamasının farklı olduğunu görüyoruz.

4-) Sınav başvuruları  ne zaman yapılmaktadır ?

Dgs sınavında genel olarak başvurular mayıs ayı içerisinde yapılmaktadır.Bu başvurular Meslek Yüksek Okulu Müdürlükleri,Ösym büroları ve AÖF bürolarından başvuru yapmak mümkündür.

5-) Sınava girme hakkı kaçtır.

Dgs sınavına girme hakkı sınırsızdır yani isteyen öğreciler istedği kadar dgs sınavına girebilirler.

6-) Sınava girmem için yatırmam gereken parayaı yatırdım fakat daha sonra sınava girmekten vazgeçtim paramaı geri alabilir miyim  ?

Bu durumda dgs sınavına girmek için yatırdığınız parayı  vazgeçtiğinizde geri alamazsınız bu durum dgs kılavuzunda ayrıca belirtilmiştir.

7) Sınav hangi ay ve günde yapılmaktadır ?

Sınav genel olarak Temmuz ayının ikinci haftasının Pazar günü yapılmaktadır.


Dgs Hakkında Merak Edilenler
Dgs Hakkında Merak Edilenler

Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi