Dgs Sınavı Ve Tercihleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?Denemecoz.com olarak sizler için dgs sınavı ve tercihleri hakkında sıkça sorulan soruları derledik.Sınavın başlamasına çok az bir süre kala siz öğrenci arkadaşlarımızın merak ettiği  bir çok soruyu bu makalemizde sizler için derledik.Dgs ile ilgili sıkça sorulan sorular aşağıda yer almaktadır.

Sınav İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular  ?

Sınav sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki bölümden oluşur.Hem sayısal hem sözel soruları genel olarak mantık yürütebilme yeteneğinizi ölçen sorulardır.

Kaç adet soru sorulur ?

Sınav 60 sayısal ve 60 sözel olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur.

Sınavın süresi ne kadardır?

140 dakikadır.

Puanlamada neler dikkate alınır ?

Puanlama sınavda yaptığınız soru adeti ve öğrencisi olduğunuz myo bölümündeki başarı sıra puanınız (aöbp) toplanarak oluşur.2004 DGS den itibaren ÖSS puanının etkisi kalmamıştır.

Kılavuzda yazılan sözel ve sayısal puanlar neyi ifade eder ?

Kılavuzda verilen puanlar katsayılardır.Bu seneki kılavuzda sayısal öğrencisi için bir matematik sorusu 3 puan olarak verilmiştir.Bu puan sınavdaki soruların çözülme oranına göre standart sapmayla çarpılır ve net puan çıkar 3 olan ham puan yaklaşık olarak 1,5 (+- 0,2) olur.

ÖBP ve AÖBP nedir?Farkları nelerdir ?

ÖBP:Açılımı Önlisans Başarı Puanıdır.Bölümünüzdeki başarı sırasına göre belirlenir.

AÖBP:Açılımı Ağırlıklı Ön lisans Başarı puanıdır.ÖBP den farkı bölümünüzdeki arkadaşların DGS deki başarısına göre belli bir puanın ÖBP ye eklenmesidir.Sınavda dikkate alınan puanınız AÖBP dır.

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (AÖBP) nasıl hesaplayabilirim ?

Kılavuzda anlatılmıştır nasıl hesaplandığı ama bu yöntem çok karışıktır.Kabaca anlatmak gerekirse bir kişinin AÖBP'si şu şekilde hesaplanabilir.

Sınıf birincisi 80 tam puan alır.

Sınıf ortalamasının üstünde notu olan kişiler 70-79 arası puan alır.

Sınıf ortalamasına yakın notu olan kişiler 60-69 arası puan alır.

Sınıf ortalamasının altında notu olan kişiler 50-59 arası puan alır.

Sınıf sonuncusu 30-49 arası puan alır.

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (AÖBP) her sene değişir mi ?

ÖBP puanınız bir kere hesaplanır ve eğer siz mezun olduktan sonra başka kimse mezun olmaz ve sınava girmez ise puanınız değişmeyecektir fakat sizden sonra mezun olup ta sınava giren olursa ÖBP puanı sıralaması değişecek ve buna bağlı olarak ta AÖBP değişecektir yalnız fazla bir oynama olmayacaktır.

Tercih İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular  ?

Tercihlerimi sınavdan öncemi yoksa sonramı yapacağım?

DGS'de tercihler 2009 yılından itibaren sınavdan sonra yapılmaktadır. 2000 ve 2008 yılları da dahil olmak üzere geçmiş yıllarda yapılan DGS'de tercihler sınavdan önce yapılmakta idi. Tercih yaparken ilk tercihinize yüksek puanlı bir yeri yazabilirsiniz eğer açıkta kalmak istemiyorsanız en son tercihinize de en düşük puanlı yeri yazabilirsiniz. Tercih yaparken tercihleriniz arasında çok büyük puan farklılıklarının olmamasına ve asıl baz alınacak kriterin genel olarak ilgili fakülte bölümüne kaç net ile yerleşildiğine dikkat ediniz.

Kaç tercih yapabilirim ?

2009 DGS ile birlikte tercih sayısı 18'e çıkarılmıştır. ( 200 ve 2008 DGS dahil olmak üzere şimdiye kadar uygulan DGS'lerde 8 tercih yapma hakkı tanındı.)

Tercihlerimde istediğim bölümü yazabilir miyim ?

Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.Nereleri tercih edebileceğinize buradan bakabilirsiniz.

Tercihlerde geçmiş yılların puanlarına bakarak Lisans bölümü seçmek ne kadar doğru ?

Dikey Geçiş yapılabilen bölümlerin kontenjanları ne yazık ki çok az sayıda. Bu sebepten bazı bölümlerin puanlarında ciddi şekilde oynamalar olabiliyor(5-20 arası).Puanları sadece fikir verme açısından değerlendirerek tercih yaparsak en doğru kararı vermiş oluruz.

Lisans bölüm puanları nasıl belirleniyor ?

Lisans puanları ÖSYM sınavlarında olduğu gibi tamamen öğrencilerin tercihlerine göre belirlenir.Kılavuzda verilen puanlar sadece öğrenciye fikir vermesi için yazılmıştır.Örnekle açıklamak gerekirse farz edelim Boğaziçi üniversitesi işletme bölümünün 3 kontenjanı olmuş olsun DGS birincisi ve ikincisinin ilk tercihlerinde bahsettiğimiz bölüm olsun,DGS yirmi binincisine kadar kimse tercih etmemiş DGS 20 000.sininde ilk tercihi Boğaziçi işletme ise bölüme girer bölümün puanı da DGS 1. ve 2. sine bakılmadan son giren kişinin puanı yani DGS 20 000.sinin puanı olur.


Dgs Sınavı Ve Tercihleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?
Dgs Sınavı Ve Tercihleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi
Fatma
Ösym de açıklanan dgs sonucuna başarı puanı dahil midir ?