KPSS 2014 Puanı Öğrenim DÜzeyi Yükselirse Geçerli Olur Mu?KPSS hakkında en çok sorulan sorulardan biri hiç kuşku yok ki lise düzeyinde sınava giren adayların tercihlerin yapıldığı süreçte önlisans mevzunu olamaları veya önlisans olarak sınava girenlerin ise tercih süreçinde lisans mevzunu olmaları durumunda KPSS puanının geçerli olup olmayacağıdır ? Deneme çöz olarak bu soru hakkında yapmış olduğumuz araştırma:

KPSS Mevzuatı

KPSS Yönetmeliğinin 11. Maddesine göre KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldır.Puanın geçerli olduğu bu zaman zarfı süresince adayın öğrenim durmu yükselmiş olsa dahi puanının geçerliliğini yitireceğine dair herhangibi bir hükme yer verilmemiştir.

Peki konu hakkında DHP ne diyor ?

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), KPSS mevzuatını ve uygulamalarını belirleyen, takip eden ve uyuşmazlıkları gideren kurumdur. KPSS ilişkin çıkan sorunlar ÖSYM tarafından değil DPB tarafından giderilir. DPB'nin vermiş olduğu resmi demeçlerde ise ; Öğrenim düzeyinin yükselmesi KPSS puanının geçerliliğini etkilemeyeceği şeklindedir.

Kısacası Öğrenim düzeyi artsa dahi KPSS puanın gerçerliliğini 2 yıl boyunca devam ettirmektedir.Adayın öğrenim düzeyinin yükselmesi ve almış olduğu puanla yerleşmiş olması durumunda yerlemiş olduğu kurum hiç bir şekilde sorun çıkarmamaktadır.


KPSS 2014 Puanı Öğrenim DÜzeyi Yükselirse Geçerli Olur Mu?
KPSS 2014 Puanı Öğrenim DÜzeyi Yükselirse Geçerli Olur Mu?

Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi