YGS ve LYS Sınavları Kalkacak Mı?YGS ve LYS Sınavları Kalkacak Mı?

Bu yazımızda sizlere YGS ve LYS sınavlarının geleceği hakkında bir takım bilgiler aktaracağız.Öncelikle özellikle TEOG sınavının kaldırılmasının ardından üniversite sınavına hazırlanan öğrenci arkadaşlarımızın akıllarına gelen ilk sorulardan biride acaba YGS - LYS sınavlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı oldu.Bilindiği gibi YGS sınavı ve LYS sınavı öğrenci arkadaşlarımızın 4 yıllık bölümlerde okumaları için oldukça önem arz eden sınav türleridir.LYS sınavına girmek için ilk aşama olan YGS sınavında 180 barajının geçilmesi gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG sınavının kaldırlması gerektiğini söyledikten sonra TEOG sınavı MEB tarafından kaldırıldı.TEOG sınavının kaldırılmasından sonra tüm gözler YGS-LYS sınavına çevrildi.Bu konu hakkında da açıklama yapan Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan YGS-LYS sınavı ile ilgili değişiklikler yapılacağı hatta gerekirse sınavın kaldırılması'nın gündeme gelebileceğini söyledi.Bunun yanı sıra üniversiteye geçiş için sistemde yapılacak olan değişiklikler için çalışmalara başlandığı vurgulandı.

Üniversiteye Geçiş Sınavlarında Köklü Değişiklikler Geliyor

TEOG sınavının kaldırılmasından sonra LYS sınavınında kaldırılacağı gelen bilgiler arasında.Yeni sınav sistemi ile ilgili bilgiler kasım ayında Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Yüksek Okullara Sınavsız Geçiş

Birçok haber sitesinde yer alan bilgilere göre YGS sınavında lise başarsının daha çok etkili olabileceği bunun yanı sıra MEB'in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda ise bu sınav ile üniversitenin bazı bölümlerine yerleştirmeler olabileceği gibi bilgiler yer almaktadır.

LYS Sınavının Yerine Yapılacak Olan Sınavlar

LYS sınavının kaldırılıp yerine öğrenci arkadaşlarımızın yıl içerisinde ÖSYM tarafından yapılacak olan 3 eş değer sınav modeli gelebilir.Bu modele göre sınava hazırlanan öğrenci arkadaşlarımız bu sınavlardan en yüksek puan aldığı sınav ile üniversiteye yerleşmek için başvurabileceği gibi isterlerse tek sınava girerekde başvuruda bulunabilecekler.

Tüm bunlarla birlikte YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamalarda yeni sistemin öğrenci arkadaşarımız için daha iyi ve yalın olacağı bundan dolayı gerek öğrenci arkadaşlarımızın gereksede ailelerinin tedirgin olmasını gerektirdiği bir durumun olmadığını belirtti.

Bu arada resmi bir açıklama gelmeden önce tüm bu yazılanların bir çoğunun varsayım olduğunu ve sınav sistemi hakkında kesin bir açıklamanın yapılmasının ardından yeni sınav sistemi ile ilgili detayların sitemizde yer alacağını söyleyebiliriz.


Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi