YKS Sınavı Nasıl Olacak? Sınavda Kaç Soru Sorulacak?YKS Sınavı Nasıl Olacak? Sınavda Kaç Soru Sorulacak?

Ve beklenen açıklama YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç tarafından geldi.YÖK Başkanı yapmış olduğu açıklama ile birlikte üniversiteye giriş için yeni sınavın adının Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olacağını söyleyerek sınav ile ilgili bilgileri aktardı.Bunun yanı sıra Prof. Dr. Yekta Saraç yapmış olduğu açıklama ile birlikte ailelerin asla tedirgin olmaması gerektiğini sınavda milli eğitim müfredatının esas alınacağını açıkladı.

YKS Sınavı Nasıl Olacak? YKS'de Kaç Soru Sorulacak?

YKS sınavında birinci oturumda yani Temel Yeterlilik Testinde 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu sorulacaktır. Prof. Dr. Yekta Saraç bu iki sınav türü için yaptığı açıklamada geçtiğimiz senelerde olduğu gibi Türkçe'de adayların okuma, anlama, kavrama, yorumlama ve dil hakimeyetinin gibi yeteneklerinin yanı sıra Matematik sınavı içinse mantıklı düşünme, akıl yürütme, temel matematiksel ilişkilerden yararlanılmasının ölçülmesinin amaçlandığını söyledi. Türkçe testinin %50'si Matematik sınavınında %50'si alınarak adayın yeterlilik testi baraj puanı belirlenecek.

YKS sınavı için baraj puanı en az 150 olması gerektiği 150'nin altında puan alan adayların herhangibi bir yüksek öğretim programını tercih etme hakkının olmayacağı söylendi. 180 ve üzeri puan alan adayın ise lisans programlarını seçmek için hak kazanacağı aynı zamanda Temel Yeterlilik testinden 200 ve üzeri puan alan adaylarında bu puanı adaylar isterlerse bir sonraki senede kullanabileceği açıklandı

YKS sınavında yapılacak olan cumartesi günü öğleden sonraki 2.oturumdaki testlerde ise adaylara 40 adet Türk dili edebiyatı-coğrafya 1, 40 adet sosyel bilimler (tarih, coğrafya 2, felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 adet matematik ve 40 adet fen bilimleri soruları yer alacaktır.

YKS sınavında pazar günü olan 3.oturumda ise sınava giren adaylara Yabancı Dil sınavı yapılacak.Bu sınavda ise 80 adet soru sorulacak.Yapılacak olan oturumlarda sürenin ise adayların stres yaşamayacağı şekilde belirleneceği açıklandı.


Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi
ebrar
ALLAH yardımcımız olsun


irem
hımm inşallah barajı geçeriz