denemeçöz reklam
Sınava Ne Kadar Kaldı
Duyurular



ALES Nedir?


Deneme çöz olarak ALES bölümünde ilk yazımız ALES Nedir olacaktır.Bu yazımızda ALES ile ilgili sıkça sorulan sorular sizlerle paylaşılacaktır.Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı olan kısaca ALES lisans üstü eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlarımızın yada akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sınav sonrası oluşan puanlar ise genellikle 50 -100 arasında değişmektedir.

ALES Başvuru Şartları

ALES Sınavına başvurabilecek olan adayların lisans programlarını bitirmek üzere olması, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olması şartıyla yurt dışında lisans programı bitirmiş olan adaylar ALES Sınavına girmeye hak kazanırlar.

ALES Sınavına Kaç Kere Girilebilir

ALES Sınavına giriş için herhangi bir sınırlama yoktur.Yani adaylar sınava istedikleri kadar girebilirler.

ALES Sınavında Kaç Soru Çıkıyor

Ales sınavında toplamda 160 soru çıkmaktadır.Soru dağılımları ise 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklinde olmaktadır.Sınav süresi ise 180 dakikadır.Sınav ile ilgili çok önemli bir diğer konu ise :

1) Sözel bölümden sınava girecek olan adayların Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarından toplamda 120 soru çözmeleri gerekmektedir.Sözel bölüm için Sayısal 2 sorularının puana katkısı olmayacaktır.

2) Eşit Ağırlık bölümden sınava girecek olan adayların Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarından toplamda 120 soru çözmeleri gerekmektedir.Eşit Ağırlık bölüm için Sözel 2 sorularının puana katkısı olmayacaktır.

3) Sayısal bölümden sınava girecek olan adayların Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarından toplamda 120 soru çözmeleri gerekmektedir.Sayısal bölüm için Sözel 2 sorularının puana katkısı olmayacaktır. Bu bilgileri aktardıktan sonra dilerseniz Deneme Çöz olarak sizler için hazırlamış olduğumuz " ALES Puan Hesaplama " motoru ile puanınızı hesaplayabilirsiniz.

ALES Yılda Kaç Kez Yapılır

ALES sınavı ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.Adaylar ilkbahar ve sonbahar sınavlarından ikisinede girebilirler.

ALES Sınavında Kaç Puan Almam Gerekir

Yüksek Lisans ve doktora için başarı puanı en az 55 olmalıdır, fakat adaylar ne kadar çok fazla puan alırlarsa kendileri için o kadar iyidir.Zira bu puan üniversiteden üniversiteye değişmektedir.Eğer sınava giren aday yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman,uzman,araştırma görevlisi, öğretim elemanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için 100 üzerinden en az 70 alınması gerekmektedir. Sınavda alınan puan ise 31.07.2008 tarihinde yapılan değişiklik ile birlikte 2 yıldan 3 yıla çıkarılmıştır.




Paylaş


Buradan Yorum Yapabilirsiniz