ALES Nedir?Deneme çöz olarak ALES bölümünde ilk yazımız ALES Nedir olacaktır.Bu yazımızda ALES ile ilgili sıkça sorulan sorular sizlerle paylaşılacaktır.Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı olan kısaca ALES lisans üstü eğitim almak isteyen öğrenci arkadaşlarımızın yada akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sınav sonrası oluşan puanlar ise genellikle 50 -100 arasında değişmektedir.

ALES Başvuru Şartları

ALES Sınavına başvurabilecek olan adayların lisans programlarını bitirmek üzere olması, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olması şartıyla yurt dışında lisans programı bitirmiş olan adaylar ALES Sınavına girmeye hak kazanırlar.

ALES Sınavına Kaç Kere Girilebilir

ALES Sınavına giriş için herhangi bir sınırlama yoktur.Yani adaylar sınava istedikleri kadar girebilirler.

ALES Sınavında Kaç Soru Çıkıyor

Ales sınavında toplamda 100 soru çıkmaktadır. Önceki yılarda 160 soru sorulup 180 dakika verilirken yeni düzenleme ile birlikte değişilik yapılmış olup 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplamda 100 soru sorulup 150 dakika süre verilecektir.

Önceki yıllarda aynı zamanda Sözel-1, Sözel-2, Sayısal-1, Sayısal-2 şeklinde ayrıl olurken yeni düzenlemeyle birlikte böyle bir ayrım olmayı Sözel ve Sayısal olarak testler yer almaktadır.

ALES Yılda Kaç Kez Yapılır

ALES sınavı ALES-1 (İlkbahar), ALES-2 ve ALES-3 (Sonbahar) olmak üzere yılda üçkez kez yapılmaktadır.Adaylar tüm sınavlara girebilirler.

ALES Sınavında Kaç Puan Almam Gerekir

Yüksek Lisans ve doktora için başarı puanı en az 55 olmalıdır, fakat adaylar ne kadar çok fazla puan alırlarsa kendileri için o kadar iyidir.Zira bu puan üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

sınava giren aday yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman,uzman,araştırma görevlisi, öğretim elemanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için 100 üzerinden en az 70 alınması gerekmektedir. Sınavda alınan puan ise yapılan değişiklik ile birlikte 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır.


ALES Nedir?
ALES Nedir?Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi