YGS VE LYS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi GerekenlerÖğrenci arkadaşlarımızın  YGS ve LYS tercihlerinde zorunluluklar yaşadığından dolayı arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla denemeçöz olarak tercihler sırasında en fazla dikkat edilmesi gereken kuralları sizler için derledik.Bilindiği üzere YGS-LYS tercihleri 8 Temmuz da başlamış olup 18 Temmuz’da son bulacaktır.

Lisans programlarını tercih etmek isteyen adayların taban puanları 180 ve üstü olması gerekmektedir.Y-YGS veya L-LYS puan türünüz 200 den fazla olsa dahi lisans programlarını tercih edebilmeniz için taban puanınızın 180 ve üstü olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

140-180 ham puan aralığında olanlar ise önlisans programları ile birlikte Açık Öğretim lisans programlarını tercih edebilecekler.

Tercih yapılırken özellikle Ösym puan türünden önce  Türkiye başarı sıralamanıza dikkat edin. Çünkü Türkiye’deki başları sıralaması alınan puandan daha çok önemlidir.Öğrencilerin kriterlerine uygun bölümlerden en çok istediğinden başlayarak 30 tercih de bulunabilirsiniz.Son 4 tercihinizde ise Türkiye başarı sıralamanızın en az %30 oranında altta olan bölümlere yer veriniz.

Ösym Yerleştirme yaparken ilk olarak tercih ayapan adayların Y-YGS ve Y-LYS bilgilerine bakar bundan dolayı tercih listenizdeki sıralamanın önemi kendi istemiş olduğunuz bölüme yerleşmenizle doğru orantılıdır.Y-YGS ve Y-LYS alanlarından puanları yüksek olan adaylar bir bölümü son sırada seçmiş olsada ilk sırada seçenden daha yüksek ise eğer aday son sırada seçimini yapmış olasada tercih yapmış olduğu bölüme yerleşir.

LYS ve YGS tercihlerinde öğrenci arkadaşlarımız genel olarak 2012 yılında ki verilere göre tercih yapsa da bu durum her sene değişebilmektedir.Yani 2012 yerleşme verileri ile 2013 yerleşme verileri birbirinden çok farklı olabilmektedir.Taban puanları sınav zorluğu ve sınava giren öğrencilerin sayılarına göre değişirken,başarı sırası ise adayların sınavda göstermiş oldukları başarıya yada başarısızlıklarla birlikte belirlene kontenjan sayılarına göre değişmektedir.

Tercih yapılırken maddi durumlarda göz önüne alınmalıdır.En basitinden ikinci öğretim harçları ilk öğretime oranla daha yüksektir.Tercih  son bildirme tarihini unutmayınız tercih bildirme süresi bittikten sonra yapılan tercihler ÖSYM tarafından hiçbir şekilde alınmayacaktır.