KPSS Tercih Kılavuzundaki Derece Ve Sınıflar Nedir?KPSS Tercih Kılavuzundaki Derece Ve Sınıflar Nedir?

KPSS tercih kılavuzunda yer alan dereceler ne demek? Deneme çöz olarak derece sistemine ilişki bazı açıklamalarda bulunacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tercih yapacak olan memur adaylarımızın derece sistemine takılmaması gerekmektedir. Dereceler memur adaylarını ilgilendirmeyip 657 sayılı kanunla belirlenmiş olan yasal bir düzenlemedir. Bundan dolayı dereceler memur adaylarını az öncede belirtmiş olduğumuz gibi tercih yapacak olan memur adaylarını ilgilendirmemektedir. Dereceler ile birlikte bir diğer merak edilen konu ise sınıflardır.

Sınıflar

Kılavuzda, yanında (S) yazan unvanlar 399 sayılı KHK'ya ait sözleşmeli olarak çalışılacağını göstermektedir. Bunlara KİT kadrolar denilmektedir.. KİT'lerdeki maaşlar diğer kurumlara göre daha yüksek olup, sosyal imkanlar da yine diğer kurumlara göre daha iyidir.Sözleşmeli olarak gösterilen unvanlarda derece sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu unvanların yanında (0) bulunmaktadır.

Yanında, GİH, TH, SH, AH, DH, YH gibi kısatmalar yazan kadrolar ise 657'e ait kadrolardır. Bunlar çalışılacak hizmet sınıfını göstermektedir: Hizmet sınıfları ise şu şekildedir:

GİH: Genel İdare Hizmetleri Sınıfı

TH: Teknik Hizmetler

SH: Sağlık Hizmetleri

AH: Avukatlık Hizmetleri

AD: Din Hizmetleri

YH: Yardımcı Hizmetler


Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş

üye profil resmi
Buradan Yorum Yapabilirsiniz