Lisans Mezunu Önlisans KPSS'ye Girebilir Mi?Lisans Mezunu Önlisans KPSS'ye Girebilir Mi?

Bu yazımızda sizlere Lisans mezunlarının KPSS Önlisans sınavına girip giremeyeceklerinin yanı sıra KPSS Önlisans ve Lisans sınavına kimlerin gierebileceğinden bahsedeceğiz.İlk olarak şunu söylememiz gerekir ki ÖSYM'de üstten alta doğru sınava giriş yoktur fakat alttan üste doğru adaylar başvuruda bulunabilirler.


Lisans Mezunu KPSS Önlisans'a Başvuruda Bulunabilir mi?

Lisans mezunu olan bir aday KPSS önlisans sınavına giremez başvuruda bulunamazlar.Lisans mezunu olan bir adayın KPSS Önlisans sınavına başvuruda bulunmaya çalıştığında ÖSYM sistemi tarafından KPSS Önlisans sınavına Lisans mezunu olduğunuzdan dolayı başvuruda bulunamazsınız gibi bir uyarı mesajı çıkmaktadır. Lisans okuyan fakat halen lisans mezunu olamayan adaylar KPSS Önlisans sınavına başvuruda bulunabilirler.

Önlisans Okurken KPSS Önlisans'a Başvuruda Bulunabilir Miyim?

Bunun yanı sıra öğrenci 1.sınıf yada 2. sınıf olsa bile KPSS Önlisans sınavına başvuruda bulunabilmektedir.

Lise Okuyanlar KPSS'ye Girebilir Mi?

Lise 10.sınıf, 11.sınıf ve 12.sınıf öğrencileri KPSS Ortaöğretime girmek için sınav başvurusunda bulunabilirler. Buradaki fark ise Lise 12.sınıf öğrencileri sınav yapılasıya kadar mezun olacaklarından dolayı yapılacak olan tüm tercih işlemleri için başvuruda bulunabilecekler.

Lise 11.sınıf öğrencileri ise Haziran'da mezun olacaklarından dolayı bu tarihten sonraki tercih işlemlerinde başvuruda bulunabilecekler.

Lise 10.sınıf öğrencileri ise Haziran'da mezun olacaklarından dolayı son tercih işlemlerinde başvuruda bulunabilecekler.


Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş

Melis26.03.2022
Cevap Ver
Hayat


  • İlk
  • Önceki
  • 1
  • Sonraki
  • Son
üye profil resmi
Buradan Yorum Yapabilirsiniz