denemeçöz reklam
Sınava Ne Kadar Kaldı
DuyurularÖSYM’den Sınava Girecek Olan Adaylara Uyarı!


Ösym başvruları tamamlanan LYS sınavına dair öğrenci arkadaşlarımıza önemli uyarıda bulundu. ÖSYM yaptığı açıklama ile 'Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2014-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacaktır.' dedi. Turizm fakültesi için değişiklik yapıldığını belirten ÖSYM, 'adaylar başvurularını internette kontrol etsin' şeklinde uyarıda bulundu.

ÖSYM, başvuruları devam eden 2014-LYS sınavlarıyla ilgili sınava girecek olan adaylara önemli bir uyarıda bulundu. Açıklamada, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında 23 Mart 2014 tarihinde Merkezimiz tarafından yapılan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS ) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabilecekleri belirtildi. LYS sınav başvurularının 30 Mart’ta sona ereceği ifade edilen açıklamada, “Başvuru süresi uzatılmayacaktır.” denildi.Bu durumda öğrenci arkadaşlarımızın kesinlikle son başvuru tarihi olan 30 Mart tarihinden önce başvuru yapmaları gerekmektedir. Açıklamada şunlar yer aldı:

"Yükseköğretim Genel Kurulu kararı ile 2013-2014 öğretim yılında öğrenci alımı durdurulan eğitimFakültelerinin aşağıda yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği programlarına, programların karşısında belirtilen puan türlerinde, 2014-2015 öğretim yılından itibaren Yükseköğretim Genel Kurulunun 17/04/2014 tarihli kararı ile öğrenci alınacaktır. 2014-ÖSYS’de bu programlara tercihlerinde yer vermek isteyen adayların puanlarının hesaplanabilmesi için ilgili LYS’lere girmesi zorunludur. Adayların girmek istedikleri LYS’leri belirlerken bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir."

2014-ÖSYS’de öğrenci alınacak ortaöğretim alan öğretmenliği programlarının puan türleri ise şöyle sıralandı:

Biyoloji Öğretmenliği MF-2 - Coğrafya Öğretmenliği TS-1 - Felsefe Grubu Öğretmenliği TM-3 - Fizik Öğretmenliği MF-2 - Kimya Öğretmenliği YGS-2 - Matematik Öğretmenliği MF-1 -

Tarih Öğretmenliği TS-2 - Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği TS-2

TURİZM FAKÜLTESİ İÇİN DEĞİŞİKLİK

2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda YGS puan türü ile öğrenci alacağı duyurulan Turizm Fakültelerinin Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları (M.T.O.K.) için kontenjan ayrılan programlarına, 2014-ÖSYS’de Yükseköğretim Kurulunun yeni kararı doğrultusunda programların genel kontenjanına ait LYS puanı ile öğrenci alınacaktır. 2014-ÖSYS’de bu programlara tercihlerinde yer vermek isteyen adayların da puanlarının hesaplanabilmesi için ilgili LYS’lere girmesi zorunludur. Adayların girmek istedikleri LYS’leri belirlerken bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir.

Açıklamada, Turizm Fakültesi programları ve puan türleri şöyle:

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.) TS-1 - Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.) TS-2 - Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.) TM-1- Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.) TM-1

ÖSYM'den Adayların Yapmış Oldukları Başvuruları Kontrol Etsinler Mesajı

Açıklamada, adayların, bireysel olarak İnternet aracılığıyla veya bir başvuru merkezi aracılığıyla sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra LYS başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.trİnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri önerildi.
Paylaş


Buradan Yorum Yapabilirsiniz