2018 DGS Ne Zaman Sona Eriyor? Tercih Yapılrken Dikkat Edilmesi Gerekenler?Dikey Geçiş Sınavı olan DGS’ye giren öğrenci arkadaşlarımızın merakla beklediği DGS tercihleri başladı. DGS sınavı bilindiği üzere 16 Ağustos’ta açıklanmıştı. DGS sınav sonucunun açıklanmasının ardından birçok öğrenci arkadaşımız bu yıl ilk kez uygulanan 0.5 ham puan kuralı nedeniyle sınavdan “0” almışlardı. Bundan dolayı sınavdan ham puan kuralını geçen öğrenci arkadaşlarımız tercihlerini yapabilecekler.

DGS Tercihleri Ne Zaman Sona Eriyor

Adaylar tercihlerini 7 -14 Eylül tarihleri arasında yapabilecekler. Öğrenci arkadaşlarımız tercihlerini bireysel olarak internet ortamından yapabilecekler. Önceki yıllara bakacak olursak tercih sonuçlarının ise 21 Eylül'de açıklanması beklenmekte.

DGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

DGS tercihlerinin istenilen zaman aralığında yapılması gerekmektedir. Zira tercih süresi bittiğinde tercih ile ilgili hiçbir işlemin yapılamayacağını hatırlatırız. Aday isterse tercih süresi boyunca tercihlerde değişiklik yapabilir.

Adaylar tercihlerini yaparken aceleci davranmamaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından yayımlanan tablolar dikkatlice incelendikten sonra tercih esnasında kodlama hatası yapmamalı ve özel şart isteyen bölüm ya da programlar için istenilen şarta uyup uymadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Adaylara verilen tercih haklarının hepsini doldurması zorunluluğu yoktur.

Tercih yapılırken öğrencinin gitmek istediği üniversiteyi sıralı bir şekilde yazması kendisi açısından daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte başarı sıralamasına uygun tercih yapmaya özen göstermelidir.

DGS tercihlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise tercih esnasında sadece puan göz önünde bulundurulmamalıdır. Örnek vermek gerekirse aday istediği üniversitenin önceki yıllardaki taban puanından daha yüksek bir puan almışsa o üniversiteye kesin yerleşirim gözüyle bakmamalıdır. Zira adaydan daha yüksek puanlara sahip olan adaylarda aynı üniversiteyi tercih edebilir, ya da tam tersi olarak önceki yıllardaki taban puanı adayın aldığı puandan yüksekse eğer aday umutsuzluğa kapılmaması gerekmektedir diğer yüksek alan adaylar üniversiteyi tercih etmezlerse düşük puanlı adayın üniversiteye yerleşme imkanı bulunmaktadır. Kısaca DGS’de kesin ya da imkansız diye bir şey yoktur.

Tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride tercih edilen üniversitenin ücret durumunun göz önünde bulundurulmasıdır. Eğer aday burs olmayan bir bölümü tercih eder ve üniversiteye kayıt yaptırmaz ise sonraki yıl için puanında kesilme olacağını göz önünde bulundurması gerekmektedir.

DGS Yerleştirme Yaparken Neleri Baz Alıyor

Öncelikle yerleştirme işlemleri bilgisayar tarafından yapıldığını ve bu yerleştirme işlemlerinde ise adayların tercihleri, üniversite kontenjanları ve DGS’de alınan puanlar doğrultusunda yapıldığını söyleyebiliriz.

Tercihlerde ilk olarak puana bakılmaktadır. Örneği A adayı istediği üniversiteyi ilk tercihinde yazmış B adayı ise A adayının ilk tercihini 4. tercihinde yazmıştır. Eğer B adayı ilk 3 tercihinde yerleşemediyse ve A adayından yüksek bir puana sahipse aynı üniversiteyi 4. Tercihte yazmasına rağmen B adayı üniversiteye yerleşmiş olacaktır.

A ve B adaylarının puanları eşit ve her ikisi de aynı bölümü tercih etmişse eğer standart puanı daha yüksek olan aday üniversiteye yerleşecektir.

A ve B adaylarının aldıkları puanın yanı sıra standart sapmaları da eşitse eğer bu sefer okul puanı dediğimiz ÖBP’ye bakılmaktadır. Okul puanı en yüksek 80, en düşük ise 50 olmaktadır.

Adayların puanları, standart sapmaları ve okul puanları eşitse eğer tercih sıralamasına bakılmaktadır. Bu kadar eşitlik de olmaz diye bir şey düşünmeyin arkadaşlar her ihtimali düşünüp tercih yapmamız gerektiğini unutmamamız gerekmektedir.

Adayın puanı, standart sapması, okul puanı, sıralaması eşitse eğer son olarak doğum tarihlerine bakılır ve yaşı daha küçük olan aday üniversiteye yerleşir.


2018 DGS Ne Zaman Sona Eriyor? Tercih Yapılrken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
2018 DGS Ne Zaman Sona Eriyor? Tercih Yapılrken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi