KPSS'deTercih Yapılırken Dikkat Edilmesi GerekenlerTercih yapılırken ilk dikkat edikmesi gereken nokta kendi alanlarımızı seçmemiz olacaktır.Örneğin (3001, 4001 ) bütün önlisans mevzunlarının tercih edebildiği bölümler yerine kendi mevzun olmuş olduğumuz (tekniker, hemşire vb.) kadrolardan tercih yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Daha sonra  sertifika, bonservis, ehliyet, İngilizce özelliklerinin bulunduğu kadrolar tercih edilmesi gerekmektedir.Bu tür özellikler herkesde olmadığı için bu özellikli kadrolara yapacağımız tercihler bizi bir adım öne atacaktır.

 

Bu kısımıza çok fazla dikkat edimesi gerekmektedir.Kılavuzda yer alan kadroların aranılan özelliklerinin bize uyup uymadığı konusunda oldukça dikkatli olmamız gerekmektedir.Eğer bizim tercih etmiş olduğumuz kadrolarda aranılan niteliklerin hiç biri bizde yoksa ösy'nin sitesinde yerleştirildi yazısı yazsa dahi aranılan niteliği taşımadığımız için yerleşme gerçekleşmeyecektir.

 

Kpss tercih ile ilgili sıkça sorulan sorular ise;

 

70 puan altı alanlar da tercih yapabilir mi?

 

ösym öğrecilerin almış oldukları puan ne olursa olsun tercih yapabileceği şekline belirtmiştir.Yani en alt puanı alan bile kpss'de tercih yapabileceklerdir.Ancak yerleştirme işlemlerinde bir çok kişinin tercih yapmasından dolayı ne kadar yüksek puan alınmışsa adayın yerleşme olasılığıda o derece fazla olacaktır.Bu yüzden yüksek puan alanlar çok daha fazla avantajlı olacaklardır.

 

>Şu an memur olanlar da başvuruda bulunabilirler mi ?

Bu konuda ösym'nin yapmış olduğu açıklamaya göre tercih öncesi memur olarak çalışanların tercihlerde bir daha başvuruda bulunabileceklerini belirtmiştir.

 

Tercih edilirken nelere tercih edilmesi gerekiyor ?

 

Bu konuda konumuzun en balında belirtmiş olduğumuz gibi ilk olarak aranılan niteliklerin bizde bulunması ve bütün üniverste mevzunlarının tercih edebileceği kadrolar yerine kendi bölümümüz olan kadrolar tercih edilmesi gerekmektedir.Bunu şu şekilde açıklayabiliriz eğer kpss de yarışılacak aday saıyısı yani tercih edilen bölümde tercih edenlerin sayısı diğerlerine göre ne kadar az ise yerleşme olasılığı da bir o kadar fazla olacaktır.

Tercih yapılırken derece,S, GİH, THS, SHS  gibi kavramlar hiç kafanızı karıştırmasın bu kavramların tercihleri etkileme gibi bir durmu söz konusu değildir.Yani bu kavramlar kafanızı karıştırmasın.

 

Sözlü sınav olacak mı ?

Ösym'nin yerleştirme sonuçlarını açıkladığında yerleşen adaylar yerleştikleri pozisyondaki belirlenen nitelikleri taşıyor ise eğer direk memur olarak başlayabilecek her hangibi bir sözlü sıanava tabi tutulmayacak.Fakat az öncede söylediğimiz gibi eğer aranılan nitelikleri taşımıyor ise adayın yerleşme durumu iptal edilecek.

 

Tercih listesinin sıralaması önemli midir?

Tercih sıralamas kesinlikle önemli değildir.Aday en çok nerde çalışmak istiyorsa orayı ilk sırlarda tercih etmesi önerilmektedir.Örneğin 5 sıradaki tercihli adayın puan diğer tercih yapmış olan adayın 1. sıradki yerinde 5.sıradkinden puanı düşükse bu durumda 5.sırdaki aday atanmış olacaktır.Yani iki aday aynı yeri tercih ettiklerinde sıralama bakılmaksızın puana bakılmaktadır.


KPSS'deTercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
KPSS'deTercih Yapılırken Dikkat Edilmesi GerekenlerPaylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş google plusta paylaş

Buradan Yorum Yapabilirsiniz


üye profil resmi