2021 YKS (TYT ve AYT) Baraj Puanı2021 YKS (TYT ve AYT) Baraj Puanı

2021 YKS'ye hazırlanan öğrenci arkadaşlarımızın sınava dair merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Bu yazımızda adayların merak ettiği konulardan biri olan 2021 YKS baraj puanı konusuna değineceğiz. YKS hepimizin bildiği üzere kendi içerisinde TYT, AYT ve YDT testi olmak üzere üç test grubuna ayrılmaktadır. Peki önlisans veya lisans tercihleri yapabilmek için bu sınavlardan kaç almalıyız işte sorumuzun cevabı:

2021 TYT Baraj Puanı

YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinde adaylar önlisans tercihlerinde bulunabilmeleri için en az 150 puan almaları gerekmektedir. TYT baraj puanı için minimum 15 net yapılması gerekmektedir. Engelli arkadaşlarımız için ise bu puan 100 olarak belirlenmiştir.

TYT sınavında ayrıca öğrenci arkadaşlarımız 180 ve üzeri puan aldıklarında bazı 4 yıllık bölümleride tercih edebilme hakkına sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra ayrıca öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyemiz bu sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanı almanızdır. Zira AYT testi için baraj puanı hesaplanırken TYT testinden alınan puanın %40’ı eklenmektedir.

2021 AYT Baraj Puanı

2021 AYT baraj puanı 180’dir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere AYT baraj puanı TYT testinden aldığımız puanın %40’ı ile AYT testinden aldığımız puanın %60’ı alınarak ortaya çıkıyor. 180 ve üzeri puan alan öğrenci arkadaşlarımız 4 yıllık fakülteleri tercih edebilme haklarına sahip olabilecekler. Fakat burada öğrenci arkadaşlarımıza TYT’de olduğu gibi tavsiyemiz AYT sınavında da alabildiğiniz kadar yüksek puan almalısınız. Ne kadar çok yüksek puan alırsanız tercih edeceğiniz bölüme yerleşme oranınızın o kadar artacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca YKS (TYT, AYT ve YDT) Nedir? bağlantısına tıklayarak YKS sınavı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Paylaş

facebookta paylaş twitterda paylaş

üye profil resmi
Buradan Yorum Yapabilirsiniz